GYÓGYÍTÁS MŰVÉSZETE

Ingyenes távgyógyítás!

A multivitaminok szedése nem előzi meg a rákot és a szívrohamot

Több mint 180 ezer ember adatai alapján állapították meg, hogy a multivitaminokat szedők és azokat nem szedők körében ugyanolyan arányban fordul elő a rák, illetve a szívroham miatti halálozás.

"Az embereknek meg kell érteniük, hogy ezen vitaminok szedése önmagában nem elegendő a betegségek megelőzéséhez" - hangsúlyozta Jennifer Hsiang-Ling Lin, a bostoni Brigham és Női Kórház kutatója.
 Néhány kisebb tanulmány eredménye szerint ha nem is a multivitaminok, de egyes specifikus vitaminok szedése némi védőhatást jelentett a későbbi életkorban kialakuló rák és a szívbetegségek ellen. Ezek a vizsgálatok azonban alultáplált emberek bevonásával készültek, nem olyan, általában véve egészséges felnőttek körében, mint az amerikaiak - tette hozzá Song-Yi Park, a Hawaii Egyetem munkatársa, aki a tanulmány társszerzője volt.

Lin szerint az Egyesült Államok felnőtt lakosságának több mint fele szed multivitaminokat étrendkiegészítőként, mert úgy véli, ezzel megelőzi a krónikus betegségeket.
Park kutatócsoportja követéses vizsgálatába 82 ezer férfit és mintegy 100 ezer nőt vont be, akik átlagos életkora 60 év volt. Az átlagosan 11 éves követési idő végén megnézték, hogy hányan és milyen okból haltak meg. A rendszeresen multivitamint szedő, valamint nem szedő embereknek is mintegy 6 százaléka halt meg ez alatt szívbetegségben, öt százaléka rákban és négy százaléka egyéb ok miatt. A multivitaminok tehát nem használtak, igaz nem is ártottak az azokat szedőknek.

A tanulmány az American Journal of Epidemiology című szakfolyóiratban jelent meg.

Forrás: MTI


További, ehhez a témához kapcsolódó régebbi cikk:


Az antioxidánsok mítosza

Az antioxidánsokkal végzett alapos kísérletek egyike sem igazolta, hogy a laboratóriumi sejttenyészetekben látványos eredményeket produkáló anyagok az élő emberben is hatásosak, sőt, ellenkezőleg: szinte az összes máig forgalomban lévő antioxidánsról kiderült, hogy nem csak hatástalan, hanem káros is lehet.

A The New Scientist című angol tudományos folyóirat 2006 augusztus 5-i számában terjedelmes cikk foglalkozik az antioxidánsok egész iparágat felvirágoztató mítoszával, amelyet az írás már a címében is orvosi tündérmesének nevez. Az antioxidáns táplálék-kiegészítőkkel végzett számtalan, hitelesen negatív eredményt hozó kutatások sorát csak néhány kétes pozitív eredmény színesíti, de ennyi is elegendő a sokmilliárd dolláros iparág életben tartásához. (Amerikában évi 23 milliárd dollárt költenek étrendkiegészítőkre, amelyeknek tetemes részét antioxidánsként reklámozzák.)

Az 1950-es években vették észre először, hogy a szívrohamtól a szélütésig, a ráktól a cukorbajig vagy az idegrendszeri degenerációs betegségekig sokat összefüggésbe lehet hozni a szervezetbe kerülő, erősen oxidáló anyagok, a "szabad gyökök" romboló hatásával. A szervezetbe jutó tápanyag 99 százaléka tökéletesen elég, vagyis oxidálódik, de 1 százaléknál ez csak félig sikerül, s a félig oxidálódott, kémiailag igen aktív anyagok károsítják az élő szervezetet.

A növények maguk termelnek védekezésként antioxidánsokat, s erre épült az a hipotézis, amely szerint a növényi antioxidánsok fogyasztása jót tesz az egészségnek. A mindenki számára felfogható elmélet nyomán felvirágzott az antioxidáns táplálékkiegészítők változatlanul növekvő piaca. A legismertebb antioxidánsok az E vitamin, a C-vitamin és a növényi eredetű polifenolok (közéjük tartoznak a flavonoidok is), illetve a karotinoidok ( pl. béta karotin és likopén).

Az 1990-es években megsokasodtak az antioxidánsokkal végzett laboratóriumi és a klinikai kísérletek. A kémcsőben szinte valamennyi hatóanyag jól vizsgázott, az emberekről gyűjtött statisztikák viszont negatív eredményt hoztak. Az első nagy felmérést 1992-ben szervezte az amerikai központi rákkutató intézet (US National Cancer Institute), 18 ezer, tüdőrák kockázatnak kitett, dohányos, vagy aszbeszttal dolgozó embert követtek 6 éven át. A résztvevők felének béta karotint adtak. A kísérletet a negyedik év után lefújták, mert kiderült, hogy a karotin fogyasztók között 28 százalékkal magasabb volt a tüdőrák előfordulása, és a halálozási rátájuk is 17 százalékkal magasabb volt. Kedvezőtlen eredményeket hozott a többi antioxidánssal végzett kutatások túlnyomó többsége is.

Az étrendkiegészítők hatástalansága ellenére változatlanul igaz, hogy a több gyümölcsöt és zöldséget fogyasztó emberek egészségesebbek.

 

Forrás: The New Scientist című angol tudományos folyóirat, 2006 augusztus 5.


Kiemelés a szerkesztőtől. L.M.



Weblap látogatottság számláló:

Mai: 6
Tegnapi: 11
Heti: 21
Havi: 18
Össz.: 35 605

Látogatottság növelés
Oldal: Érdekesség: Multivitaminok
GYÓGYÍTÁS MŰVÉSZETE - © 2008 - 2024 - gyogyitas-muveszete.hupont.hu

A weblap a HuPont.hu weblapszerkesztő használatával született. Tessék, itt egy weblapszerkesztő.

ÁSZF | Adatvédelmi Nyilatkozat

X

A honlap készítés ára 78 500 helyett MOST 0 (nulla) Ft! Tovább »